flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Перший криворізький місцевий центр з надання безоплатної правової вторинної допомоги

17 березня 2016, 14:29
 
 Що таке безоплатна вторинна правова  допопмога та як її отримати?
 
 
 
 
  Триває процес реформування Міністерста юстиції України. Один із напрямків — розвиток системи безоплатної правової допомоги. З 1 липня 2015 року у Дніпропетровській області працюють нові державні установи, створені на виконання Закону України «Про безоплатну правову допомогу».  Це  місцеві центри з надання безоплатної вторинної правової допомоги, які забезпечуватимуть доступ до правосуддя осіб, віднесених до категорій, визначених статтею 14 вищезазначеного закону.
 
Етапи розвитку безоплатної вторинної правової допомоги.
 
2011 рік — створення Координаційного центру.
2012-2013 роки — створення регіональних центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги в обласних центрах, забезпечення осіб при затриманні в кримінальних справах.
Діяла і діє єдина телефонна лінія 0-800-213-103, на яку слід звертатися, щоб особі було призначено адвоката за рахунок держави. Ця система діє вже третій рік, що суттєво знизило рівень насильства при затриманні.
 
2015 рік - наступним етапом стало поширення системи безоплатної вторинної правової допомоги на цивільні та адміністративні справи. Для цього по всій Україні створено 100 місцевих центрів БВПД: у Дніпропетровській області — 8, у Кривому Розі — 2 центри.
 
Що таке безоплатна вторинна правова допомога?
 
Це рівні можливості для доступу осіб до правосуддя. Зараз безоплатна вторинна правова допомога розповсюджується на кримінальні, цивільні  та адміністративні справи. Це забезпечення права на захист і представництво особи в суді та інших органах, допомога у складанні процесуальних документів з боку адвокатів, які пройшли конкурсний відбір та працюють у системі безоплатної правової допомоги.
 
 
Чи безкоштовно надає свої послуги адвокат?
 
  Послуги адвоката, надані соціально незахищеним верствам населення, оплачуються з державного бюджету.
 
Хто має право на безоплатну вторинну правову допомогу?
 
На безоплатну вторинну  правову допомогу мають:
 
·                                Малозабезпечені особи, якщо середньомісячний сукупний дохід сім’ї нижчий суми прожиткового мінімуму.
·                                Інваліди, які отримують пенсію або допомогу, що призначається замість пенсії, у розмірі менше двох прожиткових мінімумів для непрацездатних осіб.
·                                Діти-сироти, діти, позбавлені батьківського піклування, безпритульні діти, діти, які можуть стати або стали жертвами насильства в сім’ї.
·                                Особи,  на яких поширюється дія Закону України «Про біженців та осіб, які потребують додаткового та тимчасового захисту».
·                                Ветерани війни та особи, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (у тому числі – учасники бойових дій).
·                                Особи, які мають особливі заслуги та особливі трудові заслуги перед Батьківщиною.
·                                Жінки, які мають статус “Матері-героїні”, або народили і виховали 5 і більше дітей.
·                                Особи, які належать до числа жертв нацистських переслідувань.
·                                Особи, щодо яких суд розглядає  справу про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи.
·                                Особи, щодо яких суд розглядає  справу про надання психіатричної допомоги в примусовому порядку.
·                                Особи, реабілітовані відповідно до законодавства України.
 
 
Де розташовано місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги?
 
  Перший криворізький МЦ з надання БВПД розташований за адресою:
вул. Качалова, 2 ( “Площа Артема”), контактні телефони: 405-54-04; 098-04-08-370.
 
Який графік роботи Центру?
 
Центр працює з понеділка по п'ятницю з 08.00 до 17.00, без перерви на обід.
 
Які документи потрібно мати при собі, щоб розраховувати на призначення адвоката, який працює в системі безоплатної вторинної правової допомоги?
 
  Потрібні документи, які підтверджують особу  (паспорт) та її статус (посвідчення). Для осіб, які претендують на безоплатну вторинну правову допомогу як малозабезпечені, потрібна довідка про склад сім'ї та доходи. Для інвалідів — посвідчення і довідка про розмір пенсії. Усі випадки індивідуальні, тож перед тим, як завітати до Центру, можна зателефонувати і отримати попередню консультацію спеціаліста про порядок звернення до Центру. 
 
http://www.legalaid.gov.ua/images/legislation/Nakaz_CC_160.pdf — Методичні рекомендації щодо забезпечення доступу до безоплатної вторинної правової допомоги.
 
 
Для того, щоб визначити право громадянина на безоплатну вторинну правову допомогу, як такого, що відноситься до категорії малозабезпечених осіб, потрібно виконати декілька розрахунків.
1. З’ясувати середньомісячний сукупний дохід родини за попередні 6 місяців. Для цього складають нараховані доходи за півроку усіх членів родини. Отриману суму потрібно розділити на 6.
Відповідно до статті 3 Сімейного кодексу України сім’ю складають особи, які спільно проживають, пов’язані спільним побутом, мають взаємні права та обов’язки.
 
2. З’ясувати прожитковий мінімум cім’ї. Для цього складають розміри прожиткових мінімумів, визначених для різних соціальних і  демографічних груп населення згідно із Законом України «Про Державний бюджет України». Суми прожиткового мінімуму дивіться у таблиці нижче.
 
Прожитковий мінімум
за соціальними і демографічними групами (у грн.)
Період
Загальний показник
Діти віком до 6 років
Діти віком від            6 до 18 років
Працездатні особи
Особи, що втратили праце-здатність
з 01.09.2015
1330,00
1167,00
1455,00
1378,00
1074,00
 
3.Особа, яка звернулася за отриманням правової допомоги, має на неї право у разі, якщо середньомісячний сукупний дохід сім’ї є нижчим від суми прожиткового мінімуму сім’ї такої особи
 
 
 
Суб'єкти права на безоплатну вторинну правову
допомогу та перелік документів, які необхідно подати до центру з надання БВПД для її отримання

1. Право на безоплатну вторинну правову допомогу згідно з
Законом «Про безоплатну правову допомогу»  та іншими законами України мають такі категорії осіб:

1) особи,  які  перебувають  під  юрисдикцією  України,  якщо  середньомісячний  сукупний  дохід   їхньої   сім'ї   нижчий   суми  прожиткового  мінімуму,  розрахованого та затвердженого відповідно  до Закону України "Про прожитковий мінімум"    для  осіб,  які   належать   до   основних  соціальних  і  демографічних  груп  населення, 
·         для підтвердження даної категорії необхідно подати: для працюючих: паспорт або інший документ, що посвідчує особу, ІНН код, довідку з місця роботи про розмір заробітної плати за останні 6 місяців, довідку про склад сім'ї, довідка про доходи кожного члена сім’ї (враховуючи вид діяльності та форму зайнятості члена сім’ї надати довідки про отримання соцвиплат, перебування на обліку в центрі зайнятості, стипендія, зарплата, допомога, регрес, аліменти, довідку про подану декларацію про майновий стан з фіскальної служби та з  Пенсійного фонду довідку за формою ОК-5 або ОК-7 за останні 6 місяців); для непрацюючих:паспорт, ІНН код, довідку про перебування або не перебування на обліку в центрі зайнятості та проведені виплати,довідку про подану декларацію про майновий стан з фіскальної служби та з  Пенсійного фонду довідку за формою ОК-5, ОК-7  - за останні 6 місяців,довідку про склад сім'ї, довідка про доходи кожного члена сім’ї (враховуючи вид діяльності та форму зайнятості члена сім’ї надати довідки про отримання соцвиплат, перебування на обліку в центрі зайнятості, стипендія, зарплата, допомога, регрес, аліменти, довідку про подану декларацію про майновий стан з фіскальної служби та з  Пенсійного фонду довідку за формою ОК-5, ОК-7 за останні 6 місяців)
 
інваліди,  які  отримують  пенсію  або  допомогу,   що  призначається  замість  пенсії,  у  розмірі менше двох прожиткових  мінімумів для непрацездатних осіб (станом на 01.03.2016 – 2148 грн.),  - на всі види правових послуг,  передбачені частиною другою статті 13 цього Закону;
 
·         для підтвердження даної категорії необхідно подати:  паспортабо інший документ, що посвідчує особу, ІНН код, пенсійне посвідчення або довідку МСЕК, довідку про розмір пенсії або довідку про розмір соціальної допомоги, що призначається замість пенсії за останні 6 місяців


2)  діти-сироти,  діти,  позбавлені батьківського піклування,  діти,  які  перебувають  у складних життєвих обставинах, діти, які  постраждали внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів, - на всі  види  правових послуг, передбачені частиною другою статті 13 цього
Закону;
·         для підтвердження даної категорії необхідно подати: паспорт або інший документ, що посвідчує особу законного представника, ІНН код, документ, що підтверджує повноваження особи, як законного представника (окрім батьків, усиновлювачів), рішення про надання статусу дитини сироти або дитини позбавленої батьківського піклування, заява або повідомлення про вчинення насильства в сім’ї або реальну загрозу його вчинення, складені в довільній формі – у разі звернення до місцевого центру законних представників дітей, які можуть стати або стали жертвами насильства в сім’ї
 
8)  особи,  на  яких  поширюється  дія  Закону  України  "Про біженців  та  осіб,  які  потребують  додаткового  або тимчасового захисту"   - на всі види правових послуг, передбачені частиною  другою  статті  13  цього  Закону,  до моменту прийняття рішення про надання статусу біженця та у разі, якщо особа оскаржує рішення щодо статусу біженця;
·         для підтвердження даної категорії необхідно подати: паспорт або інший документ, що посвідчує особу (у разі наявності), довідка про звернення за захистом в Україні, рішення про задоволення (відхилення, залишення без розгляду) скарги на рішення органу міграційної служби про відмову в прийнятті заяви про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту (у разі наявності) за встановленою формою.
 
9) ветерани  війни  та особи,  на яких поширюється дія Закону  України "Про  статус  ветеранів  війни,  гарантії  їх  соціального 
захисту"   на правові послуги, передбачені пунктами 1-3 частини другої статті  13  цього  Закону, а саме: захист, здійснення  представництва інтересів осіб,  що мають право на безоплатну вторинну правову допомогу,  в судах, інших державних органах, органах місцевого самоврядування, перед іншими особами; складення документів процесуального характеру стосовно питань, пов'язаних з їх соціальним захистом;
·         для підтвердження даної категорії необхідно подати: паспорт або інший документ, що посвідчує особу, ІНН код, посвідчення встановленого зразка


особи,  які  мають  особливі  заслуги та особливі трудові заслуги перед Батьківщиною, 
·         для підтвердження даної категорії необхідно подати: паспорт або інший документ, що посвідчує особу, ІНН код, посвідчення встановленого зразка Героя Соцпраці, Героя України, орденська книжка повного кавалера ордена Трудової Слави або інші документи, що підтверджують відповідне звання
 
особи,  які належать до  числа  жертв нацистських переслідувань,  - на правові послуги, передбачені пунктами 1-3 частини другої статті  13  цього  Закону, стосовно питань, пов'язаних з їх соціальним захистом;
·         для підтвердження даної категорії необхідно подати: паспорт або інший документ, що посвідчує особу, ІНН код, посвідчення встановленого зразка
 
10) особи,  щодо  яких  суд  розглядає  справу  про обмеження  цивільної дієздатності фізичної  особи,  визнання  фізичної  особи 
недієздатною та   поновлення   цивільної   дієздатності   фізичної  особи, - на правові послуги,  передбачені пунктами 2 і  3  частини  другої статті 13 цього Закону, а саме: здійснення  представництва інтересів осіб,  що мають право на безоплатну вторинну правову допомогу,  в судах, інших державних органах, органах місцевого самоврядування, перед іншими особами; складення документів процесуального характеру, протягом розгляду справи в суді;
 
·         для підтвердження даної категорії необхідно подати: паспорт або інший документ, що посвідчує особу, ІНН код,  ухвала суду про відкриття провадження у справі, при зверненні опікунів та піклувальників осіб, щодо поновлення їх цивільної дієздатності – паспорт або інший документ, що посвідчує особу опікуна та особи, яка знаходиться під опікою або піклуванням, посвідчення про призначення опікуном (піклувальником) встановленого зразка, рішення суду про визнання особи недієздатною або про обмеження цивільної дієздатності
 
     11) особи,   щодо  яких  суд  розглядає  справу  про  надання  психіатричної  допомоги  в  примусовому  порядку,  -  на   правові 
послуги, передбачені пунктами 2 і 3 частини другої статті 13 цього   Закону, а саме: здійснення  представництва інтересів осіб,  що мають право на безоплатну вторинну правову допомогу,  в судах, інших державних органах, органах місцевого самоврядування, перед іншими особами; складення документів процесуального характеру протягом розгляду справи в суді;
·         для підтвердження даної категорії необхідно подати: паспорт або інший документ, що посвідчує особу, яка бажає отримати безоплатну вторинну правову допомогу, ІНН код, паспорт або інший документ, що посвідчує особу законного представника, у разі якщо звертається законний представник вищевказаної особи, документ, що підтверджує повноваження законного представника (окрім батьків, усиновлювачів) – у разі наявності, копія ухвали суду про відкриття провадження у справі про надання психіатричної допомоги у примусовому порядку

12) особи,   реабілітовані   відповідно   до    законодавства  України, - на правові послуги,  передбачені пунктами 2 і 3 частини  другої статті 13  цього  Закону, а саме: здійснення представництва інтересів осіб,  що мають право на безоплатну вторинну правову допомогу,  в судах, інших державних органах, органах місцевого самоврядування, перед іншими особами; складення документів процесуального характеру,  стосовно  питань,  пов'язаних  з реабілітацією.

·         для підтвердження даної категорії необхідно подати: паспорт або інший документ, що посвідчує особу, ІНН код, посвідчення про право на пільги реабілітованих
 
 
 

Категорії осіб визначенні пунктами 3-7- (особи,  до яких застосовано адміністративне затримання, особи,  до яких застосовано адміністративний арешт, особи,   які   відповідно   до   положень  кримінального процесуального  законодавства вважаються затриманими, особи,  стосовно  яких  обрано запобіжний захід у вигляді тримання  під вартою, особи,   у   кримінальних   провадженнях  стосовно  яких відповідно   до   положень  Кримінального  процесуального  кодексу України    захисник  залучається слідчим, прокурором, слідчим суддею чи судом для здійснення захисту за призначенням або проведення  окремої процесуальної дії, а також особи, засуджені до покарання  у  вигляді позбавлення волі, тримання в дисциплінарному батальйоні  військовослужбовців  або обмеження волі)  вказаного Закону отримують безоплатну вторинну правову допомогу через Регіональний центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги в Дніпропетровській області

Наша сторінка на Фейсбук

Перший криворізький центр безоплатної правової допомоги

 https://www.facebook.com/pershuy.centr.bpvd

                        Електронна пошта:                                        kryvyyrih1.dnipro@legalaid.gov.ua